Головна Аналітика БТІ: хто буде замість БТІ у 2012 році

Вівторок, 06 грудня 2011, 13:37

БТІ: хто буде замість БТІ у 2012 роціНескінченні черги, хабарництво і плутанина з оформленням документів в Бюро технічної інвентаризації вже давно нікого не дивують. Навести лад у цій сфері взявся Президент Україні Віктор Янукович. Заявивши, що діяльність БТІ є однією з найкорумпованіших в країні, Віктор Федорович зобов'язав чиновників усім світом боротися з цією порочною недугою. Ще за часів свого прем'єрства нинішній глава держави вніс до парламенту законопроект, який пролежав там з кінця 2007 р. І тільки на початку 2010 р., коли В. Янукович став Президентом, Закон України "Про внесення змін до ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" був прийнятий.

Суть внесених ним змін зводиться до того, що з 1 січня 2012 БТІ буде робити тільки технічну інвентаризацію нерухомих об'єктів. А от оформлення та державну реєстрацію права власності та інших речових прав буде здійснювати створена при Міністерстві юстиції Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр). У зв'язку з цією подією багато ЗМІ підняли галас, що БТІ вже в грудні 2011 р. почне відмовляти в реєстрації прав на нерухомість. "Судово-юридична газета" вирішила з'ясувати, як насправді йдуть справи з реєстрацією прав на нерухомість сьогодні і що зміниться після 1 січня.

До 29 грудня - все по-старому

Відповідно до чинного законодавства, до 1 січня 2012 р. Реєстраторами БТІ проводиться держреєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, які розташовані на земельних ділянках, права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами, а також права власності на об'єкти незавершеного будівництва. Облік безхазяйного нерухомого майна та довірче управління нерухомістю теж залишаються у віданні БТІ. Це підтверджує і голова Укрдержреєстру Леонід Єфименко: "З боку БТІ не було ніяких заяв для ЗМІ щодо того, що вони припиняють роботу. БТІ не може приймати таких рішень. У перехідних положеннях закону передбачалося, що до 1 січня 2012 держреєстрацію речових прав будуть здійснювати реєстратори бюро технічної інвентаризації. Тобто існує пряма норма, яка зобов'язала реєстраторів БТІ виконувати цю функцію ".

Крім того, Л. Єфименко зазначив, що у випадку нанесення БТІ або реєстратором збитків постраждала особа має право на відшкодування шкоди, заподіяної його неправомірними діями. Якщо в діях як реєстраторів, так і БТІ будуть міститися ознаки злочину у сфері службової діяльності та надання послуг, зокрема, службова недбалість, це дає всі підстави для порушення кримінальної справи. Тому, якщо до вступу в силу змін БТІ відмовило вам у прийнятті документів або здійсненні реєстрації без законних на те підстав, сміливо звертайтеся в суд або прокуратуру.

Нотаріуси поки в очікуванні

А ось для оформлення права власності на об'єкт нерухомості після 1 січня 2012 р. необхідно буде виходити, в першу чергу, з того, який саме це об'єкт, оскільки підстави набуття права власності різні. Придбати у власність, наприклад, квартиру можна шляхом приватизації або договору купівлі-продажу, а також інвестувавши кошти в її будівництво. Якщо квартира купується на вторинному ринку, то в такому разі дві особи - покупець і продавець - йдуть до нотаріуса, який і завіряє договір купівлі-продажу. Після цього людина йде до реєстратора і реєструє право власності. При цьому, за неофіційною інформацією, нотаріусам рекомендували протягом хоча б місяця утриматися від засвідчення подібних угод, поки не стане зрозумілою вся процедура, пов'язана з роботою Реєстру.

Якщо квартира купується шляхом інвестування або приватизації, особа звертається до реєстратора і реєструє право власності на неї. Термін реєстрації становить до 14 днів, але на даний момент в парламенті знаходиться законопроект, яким цей термін буде скорочений до 5 днів. За реєстрацію права власності необхідно буде заплатити держмито. Його сума передбачається проектом закону в розмірі 119 грн.

На питання, звідки забирати документи після 1 січня 2012 р., якщо вони були подані ще в 2011 р., ніхто з чиновників зрозумілої відповіді не дав. Але логічно припустити, що забирати їх потрібно буде в БТІ - оскільки нагальна передача справ з однієї установи в іншу загрожує як плутаниною, так і втратою документів, БТІ простіше буде довести справи, які знаходяться в роботі до кінця. У будь-якому випадку, якщо ви надумали до Нового року здати документи в БТІ, це питання краще там же і уточнити.

Новий орган держреєстрації

Укрдержреєстр буде здійснювати свою роботу через відповідні структурні підрозділи - реєстраційні служби головних і районних управлінь юстиції. Якщо ви плануєте зареєструвати своє право на нерухомість після 1 січня, необхідно у відповідному (районному, обласному) управлінні юстиції дізнатися, де саме буде здійснюватися реєстрація речових прав, тобто з'ясувати конкретну адресу, куди подавати документи. "При виборі моделей на місцях ми виходили з того, що необхідно поліпшити доступ споживачів даних послуг до тих, хто їх надає. Якщо на сьогоднішній день в Україні існує близько 500 БТІ, то Мін'юст уже створив 583 реєстраційних пункти на території держави, відповідно збільшивши їх кількість", - заявив Леонід Єфименко. Інформацію про те, що до реєстрації зазначених прав будуть причетні приватні структури, глава Укрдержреєстру не підтвердив, заявивши, що, виходячи з положення про порядок реєстрації речових прав, безпосередньо до реєстратора може звертатися як зацікавлена особа, так і його представник. А от здійснювати реєстрацію буде тільки державний реєстратор.

Підводячи підсумок, варто виділити кілька моментів, які характеризують нововведення.

1. У БТІ для реєстрації права власності на нерухомість можна буде звертатися до 29 грудня 2011 р. включно.

2. Інформацію про те, куди конкретно потрібно звертатися і які документи подавати для реєстрації права власності, можна уточнити в районних та обласних управліннях юстиції. Також ця інформація буде розміщена на офіційних сайтах Укрдержреєстру та Мін'юсту.

3. При придбанні житла на вторинному ринку немає необхідності звіряти стан житла з техпаспортом.

4. Нотаріус після завірення угоди самостійно буде передавати всі дані в Укрдержреєстр. Тобто, після того, як договір купівлі-продажу посвідчений, для отримання документів, що підтверджують право власності, покупцеві потрібно буде просто забрати їх у реєстратора.

Єгор Желтухін | Судово-юридична газета № 47, 5-11 грудня 2011 | http://sug.kiev.ua/