Головна Аналітика Боргова розписка: як повернути гроші за борговою розпискою

Понеділок, 19 вересня 2011, 18:12

Боргова розпискаТак уже повелося, що при складанні деяких важливих юридичних документів українці чи то по наївності, чи то з інших причин допускають фатальні помилки. Типовий приклад такої недолугості - оформлення так званих боргових розписок. Погляди на їх рахунок розходяться. Одні юристи вважають, що сама по собі боргова розписка не представляє ніякої юридичної цінності, і йти з нею до суду - марна трата часу. Інші ж, навпаки, радять не здаватися і звертатися за судовим захистом своїх прав. Тож, наскільки реальними є перспективи через суд повернути гроші за борговою розпискою?

Курка чи яйце?

В ідеалі для того, щоб мати законне право вимагати борг, необхідно спочатку законно його оформити. Норми закону, якими регулюються відносини між громадянами у сфері грошово-кредитних відносин, містяться в Цивільному кодексі. І з точки зору даного нормативно-правового акта, боргова розписка - це свого роду доповнення до договору позики. Тобто розписка має юридичну силу, тільки коли вона виступає в якості підтвердження укладення договору позики та його умов. Наприклад, це може бути розписка позичальника або інший документ, що засвідчує передачу йому позикодавцем певної грошової суми.

Однією із істотних умов договору позики є його форма. В принципі, закон не зобов'язує укладати договір позики між фізичними особами у письмовій формі, якщо його сума не перевищує в десять разів розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Тобто, якщо ви позичаєте комусь 170 грн або менше, договір можна і не укладати - оформлення дорожче вийде. Понад цієї суми договір повинен бути укладений у письмовій формі, інакше він буде вважатися нікчемним за визначенням. А це означає, що угода не матиме юридичної сили і з поля правовідносин переміститься в сферу моралі.

Судова практика

Однак судова практика знає випадки, коли навіть без наявності договору позики, лише на підставі боргових розписок суди приймали рішення про стягнення коштів на користь позичальника. І такі рішення залишалися без змін судами вищих інстанцій. Аналіз судових рішень з даної категорії справ свідчить про те, що, приймаючи рішення на користь позичальників, суди виходили з того, що фактично між сторонами було укладено договір позики, оформлений у вигляді боргової розписки. Правда, при цьому в розрахунок бралися обов'язково показання свідків.

Тому, безумовно, шанс домогтися в суді справедливості і повернути свої гроші є. Однак, якщо ви все ж не вважаєте за потрібне укладати договір позики, слід дотримуватися кількох правил, щоб полегшити собі долю позивача в судовому процесі.

Як скласти розписку

Отже, боргова розписка повинна бути докладною і містити інформацію про те, коли, де, яку суму, хто і на який термін позичає. При цьому необхідно вказувати паспортні дані. Все, що написано в розписці, повинно бути написано тільки від руки. Якщо все-таки має місце договір позики, то у борговій розписці має бути чітко вказано, на підтвердження якого договору вона видана (№ договору, дата, назва). Передачу грошових коштів здійснюйте при свідках. Чим їх більше, тим краще, і свідки повинні бути такими, щоб їм повірив суд.

Якщо позика здійснюється в іноземній валюті, в розписці слід прописати, що позичаєте ви національну валюту, але зробити дописки, що в еквіваленті до іноземної валюти сума складає стільки-то і що повернення буде здійснюватися з прив'язкою до певного курсу іноземної валюти.

8 практичних порад, на що треба звернути особливу увагу при складанні боргової розписки

1. Писати весь текст розписки від руки

Власноручне написання всієї розписки боржником істотно убезпечить позичальника - в разі виникнення спору боржнику буде складно оскаржити справжність свого почерку.

2. Вказати паспортні дані позичальника і позикодавця

Вказівка ​​паспортних даних позичальника і позикодавця може послужити засобом їхньої швидкої ідентифікації. Без даних паспорта іноді проблематично встановити, що мова в розписці йде саме про цю людину. У нашій країні практично для більшості людей, особливо з поширеними ПІБ, знайдеться людина з абсолютно ідентичними ім'ям і прізвищем.

3. Вказати адресу реєстрації за паспортом та фактичну адресу проживання позичальника (якщо вона відрізняється від адреси реєстрації за паспортом)

Наявність в розписці адреси реєстрації за паспортом і фактичної адреси проживання позичальника зафіксує місце знаходження позичальника на момент отримання позики.

4. Сума позики повинна бути написана цифрами і прописом

Іноді виникають суперечки з приводу неясного написання суми позики. Також буває, що з часом деякі числа, зазначені в розписці, погано читаються.

5. Встановити термін повернення суми позики

Якщо термін повернення не встановлений або визначений моментом вимоги, сума позики повинна бути повернута позичальником протягом тридцяти днів з дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не передбачено договором. Така вимога має бути виражена у письмовій формі. Повернення позики може бути передбачено і по частинах, і також із зазначенням термінів.

6. Передбачити відсотки на суму позики та штрафні санкції за неповернення коштів у термін

Тут важливо враховувати позицію податкової: якщо ви віддаєте гроші під відсотки, з вас можуть вимагати сплатити прибутковий податок. Якщо позика безпроцентна, в розписці прописується "позика вважається безпроцентною".

7. Підписи свідків на розписці - не зайві

Хоча при оформленні розписки необхідний тільки підпис позичальника, незайвим буде убезпечити себе підписами двох свідків. Це виключить можливі претензії позичальника з приводу достовірності його підпису на розписці, а також з приводу того, що розписку у нього "вибивали". При бажанні справжність підпису позичальника можна засвідчити і в нотаріальному порядку.

8. Підпис позичальника на розписці повинен бути повним

 Краще поруч із самим підписом повністю прописати прізвище, ім'я та по батькові позичальника. А сам підпис незайвим буде візуально звірити з його підписом у паспорті або з підписом на інших важливих документах. Особливо це актуально, коли підпис занадто простий і викликає сумніви. Хороший підпис має бути стійкий до підробки, повторимий (багаторазово і таким же чином проставлений ​​і на інших документах), ідентифікований (підпис зазвичай нагадує ім'я, прізвище або псевдонім людини) і швидко пишеться.

Джерело: http://sug.kiev.ua/