Головна Аналітика Якщо вас покусали собаки, то хто винен і що робити?

П'ятниця, 12 серпня 2011, 18:52

Покусали собакиКожен городянин напевно не раз відчував легку нервозність при вигляді собаки, яка гуляє без повідка і намордника. А якщо це не просто середніх розмірів пес, а представник бійцівської породи, страх посилювався багаторазово. І здавалося б, до чого всі ці правила з утримання та догляду за домашніми тваринами, якщо кращий друг людини гуляє сам по собі, наводячи жах перехожих, а господар на прохання переляканих людей забрати тварину спокійно відповідає "не бійтеся, вона не кусається". І добре, якщо ви відбулися легким переляком. А от як захистити себе з юридичного боку, якщо тварина все ж завдала вам травму, з'ясовувала "Судово-юридична газета". 

Головне правило - жодних правил

В Україні існує цілий перелік порід собак, яких визнали потенційно небезпечними. У міру надходження нової інформації цей перелік змінюється і звичайно додається у вигляді доповнення до документа, який прописує правила утримання домашніх тварин. У кожному місті він свій, оскільки розробляється і затверджується органами місцевого самоврядування. У Києві, наприклад, таким документом є "Правила утримання домашніх собак та котів в м. Києві". За правилами, які регулюють утримання і вигул собак, господарі зобов'язані запобігати проявам небезпечних дій з боку тварин щодо людей, інших тварин або майна. Більше того, вигул собак (супровід) без повідка і намордника у місцях, не призначених для вигулу, забороняється. А от власники собак, які визнані небезпечними, повинні вигулювати своїх вихованців в нашийнику і наморднику навіть у спеціально відведених для цього місцях. Але всі ми розуміємо, що так має бути в ідеалі. А реальність, на жаль інша - з гострими іклами.

За захистом до суду, але після лікарні

Українське законодавство передбачає відповідальність господаря за травмування його твариною людини або майна. Проте тут варто відзначити два моменти: залучення такої особи до відповідальності та відшкодування завданих збитків - друге випливає з першого. Хоча тут багато залежить і від того, чи знаєте ви власника тварини, яка напала на вас. Якщо так, то завдання спрощується, якщо ні - необхідно спробувати затримати таку людину або запам'ятати його прикмети, породу собаки. Бажано, щоб знайшлися свідки. Безпосередньо після інциденту необхідно звернутися в лікарню, де вам, крім медичної допомоги, допоможуть ще й зафіксувати факт нападу, а також визначити ступінь тяжкості нанесеної травми. У подальшому відповідні довідки стануть доказовою базою для судового позову. При цьому саме ступінь тяжкості нанесеної травми буде враховуватися при визначенні розміру матеріального відшкодування.

І лише після того, як вам нададуть допомогу, необхідно звернутися в міліцію з відповідною заявою. Наступний етап - суд. І в судовому процесі слід обов'язково заявити вимоги про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

Що загрожує за "покусане" здоров'я

Відповідальність за порушення порядку утримання собак або інших тварин прописана в Кодексі України про адміністративні правопорушення. Проте ст. 154 КУпАП передбачає лише незначний штраф, навіть якщо таке порушення спричинило заподіяння шкоди здоров'ю людей або їх майну. Розмір штрафу буде коливатися від 3 до 5 неоподатковуваних податком мінімумів, що дорівнює сумі в 51 і 85 грн. При цьому на розсуд суду тварина може бути конфіскована. Погодьтеся, мізерна плата за покалічене чуже здоров'я і вимотані нерви. Мабуть, це одна з причин, по якій власники собак нехтують дотриманням правил утримання своїх вихованців.

Безумовно, кримінальне законодавство містить норми, на підставі яких людину можна притягнути до відповідальності, якщо його собака когось покусала або загризла до смерті. Так, якщо собака серйозно покусала людину, це підпадає під дію двох статей Особливої частини Кримінального кодексу України, які передбачають покарання за злочин, вчинений з необережності. У ст. 128 КК України передбачається відповідальність за заподіяння тяжкого або середньої тяжкості тілесного ушкодження, вчиненого з необережності. А от ст. 119 КК вже передбачає відповідальність за серйозний злочин - вбивство з необережності. Однак ці норми дуже рідко застосовуються, оскільки правоохоронці воліють кваліфікувати діяння недобросовісних господарів, не виходячи за межі адміністративної відповідальності. Наприклад, якщо в результаті укусу тварини були заподіяні тілесні ушкодження середньої тяжкості, це буде кваліфіковано відповідно до норм КУпАП, а не КК України. Пояснення просте: у КК України відсутня спеціальна норма, яка б передбачала відповідальність за такий злочин, а в КУпАП вона виписана чітко в окремій статті.

Відповідальністю по безвідповідальності

Але надія на зміну ситуації є. У стінах українського парламенту зареєстрований законопроект № 9040 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо невиконання або неналежного виконання власником або утримувачам собак або інших тварин обов'язків по догляду за ними". Автори законопроекту пропонують збільшити розмір штрафу, передбачений ст. 154 КУпАП, встановивши його на рівні від 51 до 425 грн. Але, крім збільшення штрафу, проектом пропонується розширити цю норму, щоб вона поширювалася не тільки на господарів собак і кішок, але і на власників інших тварин. Також проектом уточнюється, за які саме дії порушник притягується до адміністративної відповідальності.

Що стосується кримінальної відповідальності за аналогічні діяння, які спричинили тяжкі наслідки, то пропонується доповнити КК новою ст. 299-1, яка прямо передбачає відповідальність за невиконання або неналежне виконання власником або держателем собак або інших тварин обов'язків по догляду за ними. За завдання тілесних ушкоджень середньої тяжкості передбачається покарання у вигляді штрафу в розмірі від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3400 до 8500 грн). Як варіант, санкцією цієї статті передбачено і громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, і виправні роботи на строк до 2 років, і позбавлення волі на строк до 3 років. Але якщо в результаті нападу собаки потерпілому були заподіяні тяжкі тілесні ушкодження або смерть, господаря такого пса чекатиме обмеження волі на строк від 3 до 5 років або позбавлення волі на строк від 3 до 9 років.

Як не крути, а за відсутності совісті та елементарної поваги до людей це вагомий аргумент, щоб, вигулюючи чотириногого друга, тримати його в наморднику і на короткому повідку.

Зарубіжний досвід

У Чикаго власник "небезпечної" собаки ризикує заплатити штраф $ 10 000, якщо його вихованець кого-небудь покусає

У Торонто (Канада) за незареєстровану в термін собаку стягується штраф $ 240. У разі несплати штрафу власника викликають до суду, і тоді штраф може вирости до свого максимального розміру - $ 5 тис.

У Чикаго за вигул собаки без повідка передбачений штраф в $ 300. Якщо ж собака завдасть комусь серйозну травму, господареві загрожує штраф в $ 10 тис. і тюремне ув'язнення терміном до 6 місяців. У штаті Оклахома, коли "небезпечна" собака виявлена за межами володінь господаря, якщо вона відповідним чином не зареєстрована і не має страховки, її власник може бути оштрафований на суму до $ 5 тис. або провести від 10 до 60 діб у в'язниці.

Цікаво, але в законодавстві 19 штатів США використовується принцип "першого укусу" (one bite law) - господар собаки, яка вперше вкусила людину, звільняється від будь-якої відповідальності за злочинне діяння його вихованця. Однак, якщо собака нападає на людину вдруге, то вона автоматично переходить в розряд "небезпечної" або "злої", і її господар несе за її поведінку повну відповідальність. У багатьох штатах США використання собаки для нападу на людину може бути прирівняне до використання зброї, наприклад ножа. У Каліфорнії будь-яка людина, що використала подібну зброю (не вогнепальна, застосування якого карається набагато жорсткіше) для нанесення тяжких тілесних ушкоджень, може понести покарання у вигляді тюремного ув'язнення строком до чотирьох років, або засуджена до штрафу розміром до $ 10 тис. У деяких випадках можуть одночасно застосовуватися і тюремне ув'язнення, і штраф.

За матеріалами: http://sug.kiev.ua/