Головна Аналітика Сімейне право: від РАЦСу до суду

Четвер, 23 грудня 2010, 18:51

Сімейні спориДеякі аспекти сімейних правовідносин

На порталі ligazakon.ua в рамках "Тижня права" відбулося обговорення актуальних питань сімейного права. На запитання учасників інтернет-конференції відповідала адвокат АТ "АРІС" Ірина Черпак.

Безліч аспектів сімейного права пов'язано з відносинами батьків і дітей. Наприклад, реєстрація народження дитини в органах РАЦС. Одночасно визначається походження дитини і присвоєння йому імені, прізвища та по батькові (ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану"). Реєстрацію слід здійснити протягом місяця з дня народження. Для проведення реєстрації необхідно подати свідоцтво про укладення шлюбу та медичне свідоцтво про народження, видане в пологовому будинку, та інші необхідні документи.

З'явитися в сім'ї дитина може і в результаті усиновлення. Різниця у віці між усиновлювачем та дитиною не може становити більше 45 років (ст.211 СК). Усиновлення надає усиновителю права і накладає на нього обов'язки щодо дитини, яку він усиновив, у тому ж обсязі, який мають батьки щодо рідної дитини (ст. 232 СК). Це стосується і обов'язків щодо утримання дитини. Припинення цих обов'язків можливе лише в разі скасування усиновлення (у судовому порядку) чи визнання його недійсним, звертає увагу Ірина Черпак.

Одним з найбільш обговорюваних на конференції очікувано виявилося питання аліментів.

Відповідно до ст. 191 СК, аліменти на дитину присуджуються від дня пред'явлення позову про їх стягнення. Аліменти ж за минулий час можуть бути присуджені лише в тому випадку, якщо ви подасте суду докази того, що вживали заходів для одержання аліментів, але не могли їх одержати у зв'язку з ухиленням відповідача від сплати. У цьому випадку суд може присудити аліменти за минулий час, але не більше ніж за три роки, пояснила І. Черпак. Такими доказами можуть послужити листування з відповідачем, звернення до органів внутрішніх справ, органи опіки та піклування і т.д.

Аліменти на дитину присуджуються від дня пред'явлення позову про їх стягнення

Аліменти можуть стягуватися як у частці від заробітку, так і в твердій грошовій сумі. Розмір аліментів визначається судом. Розмір аліментів не може скласти менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. У зворотному випадку, на різницю в цій сумі можливо оформити державну допомогу на дитину.

Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189.

Що стосується стягнення аліментів на повнолітню дитину, то відповідно до ст.199 СК таке стягнення можливо до досягнення дитиною 23 років і лише за умови, що платник аліментів має можливість надавати матеріальну допомогу.

Розлучення - ще одна популярна тема сімейного права. Проблемні питання починаються вже при подачі позову. Так, І. Черпак рекомендує подавати позов за місцем реєстрації чоловіка, так як саме воно буде вважатися місцем його проживання і тією адресою, за якою судом будуть відправлятися повідомлення. Якщо навіть він їх не отримає - буде вважатися, що він належним чином повідомлений. Якщо ж ви вкажете в позові не місце його реєстрації, а іншу адресу і в іншому районі, суд, отримавши відповідь на свій запит і встановивши непідсудність спору, може повернути позовну заяву, попереджає експерт.

Шлюб вважається розірваним з моменту вступу в силу відповідного судового рішення.

До речі, відправити позовні матеріали в суд можна поштою. Але через деякий час вам все одно доведеться звернутися до суду і уточнити, якого судді розподілено справу, дату проведення судового засідання (хоча повістки і відправляються поштою, але з їх своєчасним отриманням часто виникають труднощі), а також з'явитися в судове засідання, або направити туди свого представника. Спочатку будьте готові до того, що будь-який судовий розгляд вимагає часу і зусиль з вашого боку, або, як уже говорилося, доручіть ведення справи представникові.

Шлюб вважатиметься розірваним з моменту вступу в силу відповідного судового рішення. Але свідоцтво про розірвання шлюбу необхідно самостійно отримати у відділі РАЦС.

Майнові спори - один з найбільш складних аспектів сімейного права. Відповідно до ст. 60 СК, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку. Вважається, що кожна річ, придбана в шлюбі, крім речей індивідуального користування (і інших винятків), є об'єктом спільної сумісної власності подружжя.

При розподілі майна суд може відступити від принципу рівності частин подружжя.

Відповідно до ст.57 і ст.61 СК та ст. 52 ЦК майно приватного підприємства чи фізичної особи-підприємця не є об'єктом спільної сумісної власності подружжя. Один із подружжя має право лише на частину отриманих доходів від вказаної діяльності.

При розподілі майна частини подружжя вважаються рівними (ст. 70 СК). Однак, суд може відступити від принципу рівності частин подружжя за наявності обставин, які мають істотне значення. Наприклад, якщо один з подружжя не дбав про матеріальне забезпечення сім'ї, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його всупереч інтересам сім'ї тощо. За рішенням суду може бути збільшена частина майна того із подружжя, з яким проживають діти, - за умови, що розмір аліментів недостатній.

Майно можна розділити добровільно, уклавши відповідний договір, радить І. Черпак. У більшості ситуацій приступати до судового розділу майна має сенс лише тоді, коли вичерпані всі способи домовитися мирним шляхом.

Джерело: news.ligazakon.ua/news/2010/12/23/35443.htm