Головна Аналітика Майбутнє - за "електронним судом"

Неділя, 25 грудня 2011, 11:53

Майбутнє - за електронним судомНайближчі роки повинні стати періодом прогресу у судовій системі. Однак чи готові суди до впровадження високих технологій, якщо до недавнього часу представники Феміди за свій рахунок облаштовували свої робочі кабінети і - чого вже розмінюватися на дрібниці! - Проводили ремонт приміщень суду? Тепер законодавство про боротьбу з корупцією формально забороняє їм забезпечувати собі умови для роботи з власної кишені. Проте як інакше вийти з ситуації за відсутності фінансування? Адже, на думку керівництва вищих органів суддівського самоврядування, справжню незалежність судової системи можуть забезпечити тільки суди, незалежні від економічних факторів в країні.

І ось в 2012 р. вперше планується досягти економічного ефекту від впровадження комп'ютеризації в судах. За словами генерального директора ДП "Інформаційні судові системи" (далі - ІДС) Леоніда Богданова, на сьогоднішній день йде активна робота по впровадженню проекту "електронний суд": "Настав час, коли інформаційна система повинна давати економічний ефект. На сьогодні деякі складові судового процесу занадто дорого коштують. Ми поставили завдання отримання економічного ефекту і почнемо отримувати його вже в наступному році ". Такий ефект планується отримати на тлі серйозних проблем: відсутності у суддів деяких судів електронного цифрового підпису, через що вони не можуть направляти рішення до реєстру, нерівномірного розподіл справ і - що дійсно загрожує зупинкою судового процесу - маси незареєстрованих справ в адміністративних судах.

А в іншому все добре ...

Поки ДСАУ на пару з ІДС бадьоро рапортують про нові технічні можливості, введена з 2011 р. автоматизована система документообігу періодично дає збої. Хоча вона, за твердженням самих суддів, полегшила їм життя, знявши підозри в умисності потрапляння справи в ті чи інші руки, роль "колоди" грає той факт, що в апеляційних адмінсудах на сьогодні не зареєстровано понад півмільйона справ. Ось що пише з цього приводу Вищий адмінсуд (з листа до голови Комітету ВР з питань правосуддя Сергію Ківалову): "Програмне і технологічне забезпечення систем автоматизованого документообігу в адміністративних судах необхідно терміново модернізувати, оскільки існуюча програма не розрахована на ті обсяги інформації, які щодня потрібно вносити в електронну базу, що призводить до збоїв в роботі програми та виникнення технічних помилок. Вирішення цієї проблеми можливе за допомогою застосування штрих-кодової технології розпізнавання документів". ВАСУ пропонує ДСАУ та органам виконавчої влади в найкоротші терміни провести розрахунок потреби в ресурсах для забезпечення судів прочитуючим обладнанням та комп'ютерними програмами. До речі, Комітет зайнявся цією проблемою, а точніше, взяв її на контроль, адже її рішення безпосередньо залежить від обсягів виділених коштів.

Що стосується позиції ДСАУ, то її голова Руслан Кирилюк підкреслив: "Концептуально проблема, напевно, повинна бути вирішена на законодавчому рівні, але в рамках своїх повноважень ДСА докладає всіх зусиль для виправлення ситуації. Перш за все, нещодавно ми внесли зміни в ПО, щоб реєстрація справ в апеляційних адмінсудах здійснювалася за допомогою реплікації даних, які вже є в судах першої інстанції. Раніше такого обміну даними не було. Коли справа доходить до суду, працівник при реєстрації шукає номер справи, і всі інші дані вже є у нього в комп'ютері. Це, звичайно, прискорює роботу, але з урахуванням тих цифр, які ми бачимо, все ж не вирішує проблеми стовідсотково". Наступним кроком буде введення в 2012 р. реєстрації справ за допомогою штрих-кодів. Дані будуть закладатися в штрих-код, який наноситься на обкладинку справи, і при подальшій реєстрації інформація за допомогою спеціальних пристроїв (сканерів) буде автоматично потрапляти в систему.

Нові послуги для відвідувачів судів

Під проектом "електронний суд" (як його називають в ДСАУ) розуміється не лише автоматизація процесів судового діловодства, але й забезпечення повноцінного поширення інформації щодо судового розгляду, правової інформації, узагальнення судової практики, публікація цієї інформації для громадян, а також забезпечення дотримання процесуальних строків .

Доступність правосуддя, на думку ДСАУ, - це не тільки доступність інформації, а й економічна доступність. На сьогодні зрозуміло, що деякі складові судового процесу занадто дорогі. І або держава повинна повністю покривати всі витрати, або частково їх доведеться покладати на сторони процесу, що також певним чином обмежує доступ до правосуддя бідних верств населення. Тому і постало завдання отримати економічний ефект від використання інформаційних технологій. Для її вирішення ІДС планує змінити стратегію розвитку: "Ми плануємо будувати відкриту систему. Принцип відкриття доступу до різних програмних продуктів, до баз даних, які належать державі, є стратегічно важливим. Ми впевнені, що відкриття ринку послуг для судів для широкого кола розробників ПЗ і сервісів буде кумулятивним поштовхом для розвитку як нових сервісів всередині суду, так і послуг для громадян, які звертаються до суду". Мова йде про застосування сучасних технологій (відеоконференцзв'язку, електронних засобів обміну інформацією) і про перехід до повноцінного електронного документообігу.

Програмні продукти, які повинні з'явитися в найближчі роки на ринку інформаційних послуг у сфері судочинства, покликані не тільки спростити саму роботу, але й виключити деякі функції, не характерні і не необхідні для суддів. Наприклад, формування статистики, яке, на думку ДСАУ, не є завданням судді. Статзвітність повинні формувати відповідальні за це працівники центрального апарату ДСАУ та вищих судових інстанцій.

Який же суддя не мріє про iPad!

Говорячи про етапи і терміни реалізації планів по впровадженню нових технологій, а це 2012-2014 рр., Можна розділити реалізацію проекту "електронний суд" на три ключові етапи. Перший (у 2012 р.) - це завершення комп'ютеризації судової системи, тобто побудова комп'ютерних мереж у судах, оновлення серверного та комп'ютерного парку, а в деяких судах - забезпечення комп'ютерами. Другий етап - впровадження нових програмних технологій і технологічних продуктів: відеоконференцзв'язку, мобільних пристроїв (планшетів) для суддів та ін. "Говорячи про мобільні електронні пристрої, ми абсолютно переконані, що 2013 р. стане тим роком, коли кожен суддя матиме такий пристрій, оскільки це вже не є питанням великих капіталовкладень - техніка на сьогодні дешевшає дуже швидко. З іншого боку, нас утримує тільки наявність інформаційного ресурсу, контенту. Ми ще не можемо запропонувати той електронний ресурс, який був би корисний суддям. Не думаю, що буде затримка за технічними засобами ", - зазначає у цьому контексті гендиректор ІДС Л. Богданов.

На третьому етапі планується здійснити повноцінний перехід до веб-технологій, централізованої обробки інформації в потужному дата-центрі і надати суддям можливість працювати мобільно. Крім того, стоїть завдання побудови технологічних ліній, які забезпечать стовідсоткове наповнення бази даних документами і виключать помилки в ході її наповнення. При цьому на базі дата-центру буде забезпечено надійне збереження інформації і її захист, що дозволить скоротити витрати на постійне встановлення та оновлення серверів в кожному суді - централізоване зберігання інформації позбавить від необхідності мати потужні сервери в судах.

Подати позов одним "кліком"

Електронний обмін документами дасть можливість тільки в господарських судах економити близько 27 млн. грн. щорічно. Принаймні, ДП "ІСС" спільно з працівниками ДСАУ вже підготовлені проекти змін до чинного законодавства, що дозволить зробити абсолютно легітимним обмін електронними документами між судом і сторонами процесу. Тобто, цілком імовірно, що вже в 2012 р. судді зможуть відправляти процесуальні документи сторонам процесу по електронній пошті. А це, по суті, значне скорочення витрат на поштові відправлення. При цьому можна прогнозувати, що через рік-другий і самі сторони судового процесу зможуть відправляти електронні документи (наприклад, позов або заперечення до нього) до суду. У ІДС впевнені, що технічно це цілком можливо, справа - за відповідними змінами в законодавстві.

Паралельно планується створення інформаційно-пошукової системи "Судова практика", яка дійсно буде корисною для практикуючих юристів, суддів, громадськості, а також з'явиться можливість оплати судового збору на місці, в суді.

Соцмережа для суддів

У цьому році запущена в тестовому режимі професійна мережа "Феміда" - аналог закритої і захищеної спеціальної мережі для роботи суддів та працівників апарату суду. Цей інструмент дасть можливість прискорити обмін інформацією між суддями, відкриє нові можливості для навчання, обміну поточною інформацією між працівниками апарату на форумах. У т. ч. ця система дозволить зберігати персональні дані в захищеному варіанті.

Крім того, вже цього року планується розпочати тестову експлуатацію систем обміну інформацією в режимі відеоконференції між СІЗО та місцевими апеляційними судами. За даними пенітенціарної служби, лише витрати на доставку, конвоювання підсудних до судів цього року склали понад 20 млн грн, не кажучи вже про зарплату конвоїрів і необхідності облаштувати відповідні приміщення в судах. Наступний рік стане роком впровадження цієї системи у всіх апеляційних судах і СІЗО, а з 2013 р. система буде впроваджуватися для обміну інформацією з районними судами.

Куди подіти стару техніку

Ще одна проблема, як зазначають судді, - неможливість списати непридатну техніку, яка давним-давно вийшла з ладу, з чого випливає неможливість її оновити. За словами гендиректора ІДС, змінюючи роль і місце ДСАУ в структурі влади і переводячи її в судову гілку влади, в законі упустили момент щодо повноважень з управління майном. Відповідно, зараз виникла колізія. Як відзначили в ІДС, вона тимчасова і буде врегульована законодавцем протягом місяця-двох. Поки ж, теоретично, списати обладнання може Кабінет міністрів, але, як підкреслили в ІДС, "він цього не робить, тому що ми не можемо йому подавати списки з тисяч найменувань".

З цього приводу в ДСАУ було проведено нараду, на якій вирішено віддати старе обладнання на матеріальне заощадження в ІДС для подальшої утилізації і чекати дозволу на його списання. Суди ж отримають нове обладнання по мірі його надходження. За словами пана Богданова, є чіткі плани, підкріплені графіком з поставки техніки: "Сервери будуть оновлені до кінця січня у всіх судах на 100%. Ми розуміємо навантаження, яке зараз існує на сервери. Заплановане фінансування ми вже отримали". Що стосується закупівлі решти техніки, то ключову роль в цьому питанні зіграє надходження коштів від судового збору. За їх рахунок і планується забезпечувати суддів комп'ютерами.

Джерело: Судово-юридична газета № 49, 19-25 грудня 2011 | Наталя Мамченко | http://sug.kiev.ua/