Головна Аналітика Відміна антикорупційного законодавства

Понеділок, 17 січня 2011, 08:33

Антикорупційне законодавство5 січня набув чинності Закон «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України щодо запобігання та протидії корупції», згідно з яким втратили силу закони «Про засади запобігання та протидії корупції», «Про відповідальність юридичних осіб за вчинення корупційних правопорушень», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення». Після набуття чинності цього документа в силу Україна позбулася законодавства, спрямованого на регулювання боротьби з корупцією.

Скасовані документи, що одержали в народі назву антикорупційного пакету, повинні були встановити більш жорсткий контроль за посадовими особами державної та місцевої влади на предмет отримання ними хабарів та здійснення інших корупційних дій.

Закон «Про засади запобігання та протидії корупції» встановлював досить широкий перелік осіб, які могли бути притягнуті до відповідальності за корупційні дії. Серед них виявилися не тільки держслужбовці всіх рангів, а й особи, що надають публічні послуги (аудитори, нотаріуси, експерти, оцінювачі та ін.), Особи, що займають керівні посади в юридичних особах, та фізичні особи - підприємці.

Закон «Про відповідальність юридичних осіб за вчинення корупційних правопорушень» передбачав можливість застосування санкцій до юридичних осіб за вчинення їх керівниками від їх імені та в їх інтересах корупційних дій. Серед санкцій були передбачені такі, як штраф, заборона на заняття певними видами діяльності, конфіскація майна і ліквідація.

Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення» розширював перелік корупційних діянь, за які була передбачена адміністративна і кримінальна відповідальність. Зокрема, вводилася кримінальна відповідальність за зловживання повноваженнями, перевищення повноважень посадовими особами юридичних осіб приватного права, за зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги, комерційний підкуп, підкуп особи, яка надає публічні послуги, незаконне збагачення, зловживання впливом.

Претензій до зазначених документів було чимало не лише з боку чиновників, яких вони стосувалися в першу чергу (зокрема, зобов'язуючи декларувати свої витрати і витрати своєї сім'ї), але і з боку підприємств приватного права і підприємців, яких чомусь включили в перелік суб'єктів корупційних дій. Однак замість вдосконалення цих законів депутати довгий час відкладали дату набуття ними чинності (спочатку вони повинні були набути чинності ще 1 січня 2010 року), а потім і зовсім вирішили їх скасувати.

Але разом зі скасуванням цих документів (які 1 січня 2011 року все-таки набули чинності і діяли 5 днів) було скасовано і все антикорупційне законодавство України. Адже Законом "Про засади запобігання та протидії корупції» також був скасований Закон «Про боротьбу з корупцією», який регулював ці правовідносини до 1 січня 2011 року. Враховуючи роз'яснення Мін'юсту, викладене у наказі від 12.04.2005 № 34 / 5, згідно з яким визнання нормативного правового акта таким, що втратив чинність, не поновлює дію актів, які в свою чергу визнані ним такими, що втратили силу, можна стверджувати, що зі скасуванням антикорупційного пакету дія Закону «Про боротьбу з корупцією» не відновиться. А значить, відтепер в Україні відсутній законодавчий акт, що регулює боротьбу з корупцією.

Виправити цю ситуацію повинен президентський законопроект № 7487, прийнятий у першому читанні в той же день, що і Закон «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України щодо запобігання та протидії корупції». Законопроект багато в чому повторює положення законів з антикорупційного пакету, з одного боку, покращуючи його положення (зокрема, юрособи приватного права та ФОП були виключені з переліку суб'єктів корупційних дій), а з іншого - роблячи його більш прийнятним для чиновників (вони тепер не будуть зобов'язані декларувати витрати своєї сім'ї). Однак поки він не прийнятий у цілому, єдиним документом, якого можуть побоюватися корупціонери, є Кримінальний кодекс, норми якого про відповідальність за злочини у сфері службової діяльності ніхто не відміняв.

ВИСНОВОК:
Відтепер в Україні немає законів, що регулюють боротьбу з корупцією.