Головна Аналітика Особливості зміни та розірвання договорів на надання житлово-комунальних послуг з ЖЕКами

Понеділок, 07 березня 2011, 20:09

ЖЕКЗовсім не обов'язково відразу ж підписувати договір, наданий співробітниками ЖЕКу

На сьогоднішній момент все менше і менше громадян України задовольняє рівень житлово-комунальних послуг, які надаються ЖЕКами. Постійні скарги на рівень послуг часто виявляються неефективними, тому найбільш оптимальним варіантом є укладення договору, який дозволить регулювати житлово-комунальні послуги, які надаються, тарифи на них, а також порядок виконання таких послуг. Тим більше, що згідно з чинним законодавством України відносини між учасниками у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірній основі.

Форма типового договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових території затверджена постановою Кабінету Міністрів № 529 від 20 травня 2009. Даним договором встановлено типовий перелік послуг, порядок оплати, права та обов'язки сторін, відповідальність і т.д. При цьому сторони можуть прописати в договорі і додаткові умови, не передбачені постановою № 529, якщо вони не суперечать чинному законодавству України.

Таким чином, зовсім не обов'язково відразу ж підписувати договір, наданий співробітниками ЖЕКу. Адже часто вони чинять досить хитро, посилаючись на те, що це - типовий договір, встановлена форма, тому довірливі споживачі і підписують його, погоджуючись на самі невигідні для них умови.

Такі вимоги співробітників ЖЕКу є абсолютно необгрунтованим - відповідно до норм Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору і виборі його умов. Тому-то і внесення будь-яких додаткових умов у рамках закону, абсолютно не суперечить чинному законодавству.

Не варто також впадати у відчай, якщо договір між споживачем послуг і ЖЕКом вже укладено на умовах, які абсолютно не влаштовують споживача. Для початку споживач може самостійно запропонувати внести зміни до укладеного договору, направивши відповідний лист в ЖЕК. У разі негативної відповіді або ігнорування листа, згідно зі ст. 652 Цивільного кодексу України ("Зміна або розірвання договору у зв'язку з істотною зміною обставин"), договір може бути розірваний у судовому порядку на вимогу заінтересованої сторони за наявності однієї з умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така (істотна) зміна обставин не настане;

2) зміна обставин викликана причинами, які заінтересована особа не могла усунути після їх виникнення, при всій обережності і уважності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б зацікавлену сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована особа.

Також у судовому порядку договір може бути змінено у зв'язку з істотною зміною обставин, у разі, якщо розірвання такого договору суперечить суспільним інтересам або ж тягне для сторін шкоду, що значно перевищує витрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом. При цьому, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту вступу судового рішення про зміну або розірвання договору законної сили.

У практиці зустрічаються випадки, коли в судовому порядку у вже існуючий договір з утримання будинку та прибудинкової території вносилися зміни на користь споживача житлово-комунальних послуг. Він так само підписав договір, який надав йому ЖЕК, на вкрай невигідних для себе умовах. Зокрема, послуги надавалися вкрай неякісно або не надавалися взагалі - взимку в квартирі не завжди було опалення, періодично без попередження у всьому будинку була відсутня гаряча вода, при цьому рахунки виставлялися в повному обсязі, навіть за відсутні послуги.

Скарги в службу захисту прав споживачів та інспекцію за цінами не принесли належного результату - адже чинним законодавством встановлені просто смішні штрафи за подібні порушення. Тому було прийнято рішення звернутися до суду з вимогою змінити договір в судовому порядку. Вдалося добитися в судовому порядку внести в договір ряд важливих змін - зокрема, зміна щодо щомісячного підписання Акту прийому-передачі наданих послуг, на основі яких виставлявся б рахунок; детального розкладу у виставленому рахунку наданих послуг і тарифів на них, а також посилення відповідальності з боку ЖЕКу. Всі перераховані вище вимоги суд задовольнив і вніс відповідні зміни у вже існуючий договір.

Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір.

Згідно з нормами Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом (звичаями ділового обороту).

Стаття 157 проекту Житлового кодексу України передбачає досить позитивне нововведення для споживачів житлово-комунальних послуг. Зокрема, якщо договором про надання житлово-комунальних послуг не встановлено інше або якщо він укладений на невизначений строк, співвласники багатоквартирного будинку чи об'єднання співвласників багатоквартирного будинку має право в будь-який час в порядку встановленому цим Кодексом, прийняти рішення про відмову від послуг виконавця певних житлово-комунальних послуг, про що письмово повідомити виконавцеві. У такому випадку договори про надання відповідної житлово-комунальної послуги, укладені виконавцем з власниками (співвласниками) житлових і нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку, вважаються розірваними через місяць з дня направлення письмового повідомлення виконавцю про відмову від його послуг.

Автор: Андрій Смоленський

Джерело: http://news.ligazakon.ua/news/2011/3/1/38795.htm