Головна Аналітика Трудові правовідносини: проблеми та рішення

Середа, 05 січня 2011, 20:01

Трудове правоДеякі актуальні питання трудового права та соціального забезпечення

Трудові правовідносини - одна з найважливіших частин життя суспільства. Саме їм, а також аспектам соціального забезпечення, була присвячена інтернет-конференція, яка відбулася в рамках "Тижня права" на порталі ЛІГА: ЗАКОН. Фахівці АК "Коннов і Созановський", керуючий партнер Олексій Іванов та старший юрист Олексій Покотило, відповідали на запитання учасників.

Історично трудове право являє собою результат боротьби робітничого класу за свої економічні та соціальні права. Під тиском вимог трудящих держава змушена йти на певні поступки - соціальні гарантії. Зокрема, безліч питань трудового права стосується прав і пільг жінок, у тому числі вагітних і з дітьми.

Так, ст.56 КЗпП передбачає можливість встановлення неповного робочого дня або неповного робочого тижня для вагітних жінок. Роботодавець зобов'язаний встановити неповний робочий час, якщо працівник подав відповідну заяву і медичний висновок. Оплата праці в такому випадку буде здійснюватися пропорційно відпрацьованому часу.

Крім того, згідно ст.178 КЗпП вагітним жінкам відповідно до медичного висновку знижуються норми виробітку, норми обслуговування, або вони переводяться на більш легку роботу, яка виключає вплив несприятливих виробничих факторів, із збереженням середнього заробітку за попередньою роботою. Як пояснили А. Іванов та А. Покотило, до вирішення питання про надання вагітній жінці відповідно до медичного висновку такої іншої роботи, вона підлягає звільненню від роботи із збереженням середнього заробітку за всі пропущені внаслідок цього робочі дні.

Також учасників конференції цікавили деякі аспекти роботи за сумісництвом. А саме, чи враховується заробітна плата за місцем роботи за сумісництвом при визначенні розміру пенсії. Як роз'яснили юристи, право на пенсійне забезпечення мають працівники за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до ПФ (ст. 3 Закону "Про пенсійне забезпечення"). Розмір пенсії визначається відповідно до встановлених норм у відсотках до середньомісячного заробітку, яке особа отримувала перед зверненням за пенсією. У заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховуються збори відповідно до Закону "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників. Таким чином, основною умовою для визначення розміру пенсії є нарахування і оплата за місцем роботи (як основного, так і за сумісництвом) страхових внесків до пенсійного фонду.

У числі іншого, на конференції обговорювався і порядок оформлення та розірвання трудових договорів. Так, згідно з чинним законодавством підприємець не може провести повне оформлення трудового договору з працівником без його реєстрації в центрі зайнятості. У разі оформлення трудових відносин, з заробітної плати працівника необхідно буде утримувати податок з доходів фізичних осіб, єдиний соціальний внесок.

Що стосується порядку розірвання трудового договору з ініціативи підприємця без особистої присутності працівника, який регулюється постановою Кабінету Міністрів від 29 жовтня 2009 року "Деякі питання застосування законодавства фізичною особою, яка використовує найману працю". Відповідно до цієї постанови, державна служба зайнятості зобов'язана зняти з реєстрації трудовий договір за умови надання фізичною особою - підприємцем наступних документів: примірника трудового договору, заяви про зняття трудового договору з реєстрації із зазначенням дати звільнення працівника і підстав розірвання зазначеного договору, а також копій документів, що підтверджують відправлення працівникові повідомлення про намір розірвати з ним трудовий договір (рекомендованим листом з повідомленням про вручення). Також необхідно надати документи про проведення передбаченого законодавством розрахунку з працівником або копію платіжної відомості із зазначенням суми депонованої заробітної плати.

Експерти звернули увагу, що у зв'язку із нещодавніми змінами до законодавства, виплата заробітної плати один раз на місяць є порушенням КЗпП та Закону України «Про оплату праці». Невиплата заробітної плати (у залежності від обставин) може бути злочином або адміністративним правопорушенням. Для проведення перевірки та притягнення винних осіб до відповідальності А. Іванов та А. Покотило рекомендують звертатися до органів прокуратури або до територіальної державної інспекції праці.

Автор: Юлія Шешуряк, http://news.ligazakon.ua/news/2011/1/4/35829.htm#