Головна Аналітика Виконавче провадження за новими правилами

Вівторок, 21 грудня 2010, 05:15

Виконавче провадженняЩодо процесуальних строків, умов реалізації майна, збільшених зборів і штрафів, нових обов'язків боржника, а також інші новинки виконавчого провадження

Необхідність істотного підвищення ефективності виконавчого провадження в Україні та скорочення його термінів назріла давно.

4 листопада 2010 був прийнятий Закон України "Про внесення змін до Закону України" Про виконавче провадження "та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)". Цей закон опублікований 8 грудня 2010 року і набуває чинності через 90 днів після його опублікування.

У результаті, Закон України "Про виконавче провадження" вперше з моменту його ухвалення в 1999 році буде викладено в новій редакції. Раніше законодавець обмежувався "точковими" змінами і доповненнями, які далеко не завжди носили комплексний характер.

З прийняттям нової редакції Закону про виконавче провадження можна припустити, що ефективність виконавчого провадження та роботи державних виконавців повинна підвищитися, а відповідальність боржників - посилитися. Наскільки саме - покаже практика. Поки що можна відзначити, що крім систематизації значної частини внесених раніше змін, новий закон привносить ряд важливих змін у процес власне виконавчого провадження.

На цифри зазвичай звертають увагу в першу чергу, а в даному випадку саме з цифрами пов'язані основні зміни. Перш за все новою редакцією Закону про виконавче провадження істотно скорочено термін на пред'явлення для виконання виконавчих документів, що видаються судами: якщо раніше такий термін складав 3 роки, то зараз він скорочений до 1 року.

З цього не слід робити висновок, що виконавчі документи, видані більше одного року тому, втрачають силу: в прикінцевих та перехідних положеннях встановлено, що виконавчі документи, видані до набуття чинності закону, пред'являються до виконання в строки, встановлені на момент їх видачі.

Олексій Покотило: "Арешт буде поширюватися в тому числі на кошти на банківських рахунках тих, які будуть відкриті після винесення постанови про накладення арешту"

Рухоме майно, вартість якого не перевищує 150 неоподатковуваних мінімумів (2550 грн.), товари побутового вжитку, а також інше рухоме майно (якщо стягувач не заперечує) будуть відповідно до нової редакції Закону реалізовуватися на комісійних умовах. Нерухоме майно, транспортні засоби, повітряні, морські, річкові судна будуть, як і раніше, реалізовуватися на торгах (аукціонах). При проведенні торгів або комісійного продажу дозволена повторна уцінка до 50% початкової вартості.

Виконавчий збір, що стягується з боржників при виконанні рішень немайнового характеру збільшено для фізичних осіб з 20 до 40 (з 340 до 680 грн.) Неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а для юридичних осіб - з 50 до 80 (з 850 до 1360 грн.).

Розміри штрафів, які державний виконавець накладає у разі невиконання рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, а також рішення про поновлення на роботі також збільшені. З моменту вступу в силу нової редакції закону для фізичних осіб розмір штрафу за такі дії (чи, радше, бездіяльність) складе від 10 до 20 (від 170 до 340 грн.), Для посадових осіб - від 20 до 40 (від 340 до 680 грн.), а для юридичних осіб відповідно від 40 до 60 (від 680 до 1020 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Державний виконавець отримає право безпосереднього доступу до баз даних та реєстрів, у тому числі електронних, які містять інформацію про боржників, їх майно та засоби. Порядок доступу до таких реєстрів має встановити Міністерство юстиції спільно з відповідними державними органами.

Видається малоймовірним, щоб державні виконавці займалися пошуком інформації в паперових реєстрах, а от доступ до електронних реєстрів повинен значно прискорити процес виконання, так як для державного виконавця відпаде необхідність писати запити і чекати відповіді. Як приклад можна навести БТІ, які можуть відповідь на запит готувати кілька тижнів.

Відповідно до нового закону в разі самостійного (раніше - добровільного) виконання боржник несе пряме зобов'язання документально цей факт підтвердити.

Буде легалізований такий спосіб впливу на недобросовісних боржників як заборона на виїзд за межі України, але тільки на підставі відповідного рішення суду.

Новим законом також вносяться зміни до Кримінального кодексу України, якими відповідальність за протидію державному виконавцю при виконанні службових обов'язків прирівнюється до протидії працівникові правоохоронного органу, і, як наслідок, нова редакція статті 342 КК України встановлює істотно більші санкції за подібний злочин у порівнянні з діючими зараз .

У цілому, необхідність суттєвого підвищення ефективності виконавчого провадження в Україні та скорочення його термінів давно назріла. Нова редакція закону про виконавче провадження містить досить корисні у цьому відношенні положення, однак питання про способи їх практичного застосування залишаються відкритим.

Джерело: news.ligazakon.ua/news/2010/12/20/35174.htm