Головна Аналітика Законодавчі підсумки: чим запам'ятається 2010

Понеділок, 13 грудня 2010, 22:30

Законодавчі підсумки 2010Новий 2011 рік обіцяє бути одним з найбільш насичених у законодавчій роботі за всю історію незалежної України. Вже в цьому році істотні зміни були внесені в цілий ряд ключових нормативно-правових актів.

Цивільний процесуальний кодекс - за послуги ЖКГ заплатять всі

У Цивільному процесуальному кодексі з'явилося кілька нових пунктів, що дозволяють суду видати так званий судовий наказ у тому випадку, якщо, наприклад, заявлено вимогу про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення і радіомовлення. Механізм отримання судового наказу був спрощений до межі: звернення комунальників до районного суду за місцем проживання боржника. На розгляд питання відводиться три дні, без судового засідання і виклику сторін. Потім копія судового наказу надсилається боржнику рекомендованим листом. Навіть якщо його не було за цією адресою, днем отримання копії наказу є дата на позначці пошти про відсутність боржника за цією адресою або дата, зазначена в поштовому повідомленні про вручення або відмову від отримання.

Закон про "Про судоустрій і статус суддів" - у новий рік з новим вищим судом

Багато що змінилося в системі судоустрою України після прийняття Закону "Про судоустрій і статус суддів". Зокрема, був створений новий вищий суд - Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ. Крім цього, для позовів платників податків про оскарження податкових повідомлень-рішень було встановлено місячний строк звернення до адміністративного суду.

Закон "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" - таємне стає явним

У зв'язку з прийняттям у новій редакції Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" були практично знищені будь-які види таємниць: банківська, комерційна, адвокатська і т.д., а мінімізація оподаткування увійшла до списку потенційних складів злочину. Більш того, якщо раніше заходи по збору інформації, що проводяться в рамках фінансового моніторингу, за великим рахунком збиралися негласно і, як правило, не вели до серйозних юридичних наслідків, то зараз це вже може спричинити за собою кримінальне переслідування.

Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" - податкові перевірки стали довшими, а алкоголь і сигарети - дорожче

Законом з назвою, яка не запам’ятовується "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 20.05.2010 р. були відчутно підвищені акцизні ставки на алкогольні напої, пиво, сигарети і бензин. У "доповнення" до цього був збільшений термін проведення податкових перевірок та введені перевірки на предмет сплати обов'язкових платежів із зарплат, що ще більше розширило і без того чималий перелік прав контролюючих органів.

Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо строків виплати заробітної плати" - зарплату потрібно платити вчасно

Ще одним важливим законом, прийнятим в 2010 році, став Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо строків виплати заробітної плати". Даний документ передбачає, що виплата зарплати працівникам здійснюється не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, і не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. При цьому розмір заробітної плати за першу половину місяця не може бути менше оплати за фактично відпрацьований час з урахуванням тарифної ставки. Отже, і органи держнаглядпраці, і особливо податкові органи вже не будуть настільки прихильними до роботодавців щодо термінів виплати заробітної плати співробітникам, адже мова йде про перерахування податків і зборів, нарахованих на суми, які становлять не менше половини всього офіційного фонду оплати праці.

Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження державного регулювання господарської діяльності" - працювати можна і без ліцензії

Одним з найбільш бажаних в нинішньому році став Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження державного регулювання господарської діяльності". Цим Законом було скасовано обов'язкове ліцензування багатьох видів господарської діяльності.

Законом "Про внесення змін до Закону України "Про виконавче провадження" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)" - виконавець повинен знати про боржника все

В існуючий порядок здійснення виконавчого провадження також було внесено чимало змін Законом "Про внесення змін до Закону України "Про виконавче провадження" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)" (який виклав Закон про виконавче провадження в новій редакції). Після прийняття цього Закону співробітники державної виконавчої служби отримали доступ до будь-яких баз даних та реєстрів, включаючи електронні, які містять інформацію про боржників, їх майно та грошові кошти. Також державні виконавці отримали право на безкоштовне отримання від будь-яких державних органів, установ, посадових осіб, сторін і учасників виконавчого провадження необхідних пояснень, довідок та іншої інформації, в тому числі конфіденційної. Боржникам же цей документ не приніс нічого доброго, скоріше, навпаки - для них стало неможливим оскарження в адміністративному порядку дій виконавця, а залишено лише судовий порядок оскарження.

Податковий кодекс - законодавчий проект року: бути чи не бути

Але самим засудженим і суперечливим документом цього року став Податковий кодекс, прийнятий Верховною Радою і ветований Президентом України Віктором Януковичем. Новий Кодекс докорінно змінює принципи оподаткування в Україні, а саме:

- істотно розширюються права співробітників державної податкової служби;

- передбачається зниження податку на додану вартість та податку на прибуток;

- вводиться податок на депозити, на нерухомість та ін.

Підводячи підсумок під перерахованими вище законодавчими новаціями, можна сказати, що змін відбулося дуже багато і це тільки самі основні. На цьому процес однозначно не закінчиться - у наступному році реформування вітчизняного законодавства буде продовжено. Вже зараз законодавці говорять про необхідність прийняття нового Трудового, Житлового і Повітряного кодексів, а також ряду нових законів.

За матеріалами: news.ligazakon.ua/news/2010/12/3/34462.htm