Головна Аналітика Нова Реформа Судоустрою

П'ятниця, 24 червня 2016, 08:49

1.Вимоги до суддів, умови прийому на роботу і звільнення, заробітня плата.

За новим законом «Про судоустрій та статус суддів» від 2 червня 2016 р. змінюються умови системи обрання суддів

Дана реформа передбачає, що скасування 5-річного випробувального строку для суддів перед тим як бути призначеним безстроково. Віковий ценз претендентів на суддю збільшено на 5 років, відповідно на даний момент для того щоб стати суддею особа, повинна досягнути 30 річного віку (раніше суддею можна було стати у 25 років). Обмежується і верхня вікова межа судді, від тепер суддями можуть бути особи не старші шістдесяти п'яти років.

За новими правилами, президент за поданням Вищої ради юстиції призначатиме суддів безстроково і одразу, раніше це робила Верховна Рада України. Закон позбавляє  права президента утворювати суди, це робитиме Верховна Рада за процедурою прийняття окремого закону.

2.Зміни роботи Вищої ради юстиції

Крім того, зміни чекають і на Вищу раду юстиції, яку трансорфмують у Вищу раду правосуддя. Відповідно за новими вимогами закону зміниться її персональний склад. До Вищої ради правосуддя більше не будуть входити силовики і чиновники за посадою.

Від загальної кількості складу Вищої ради правосуддя21 особи, від тепер десятьох членів обиратиме зїзд суддів, по двоє – призначатиме президент, парламент, зїзд адвокатів, конференція прокурорів та зїзд представників юридичних університетів. За посадою туди входитиме тільки голова Верховного Суду.

Слід наголосити на важливій ролі у системі правосуддя саме

Вищої ради правосуддя, адже саме вона буде вирішувати усі кадрові питання судової системи, а саме призначення та звільнення суддів, переатестацією суддів, яких було призначено на посади достроково, до проведення реформи.

За новим законом звужується суддівська недоторканність. Від тепер саме Вища рада правосуддя замість парламенту даватиме згоду на арешт суддів у разі вчинення злочину ще до вироку суду. А у разі затримання судді під час або одразу після вчинення тяжкого злочину ніякої згоди взагалі не буде потрібно.

3.Призначення і звільнення генерального прокурора та Конституційного Суду

З метою посилення незалежності генпрокурора, за рекомендацією європейських експертів, сьогодні рішення про призначення та звільнення генерального прокурора приймає президентом.

Законом змінюється процедура формування Конституційного суду. Члени Конституційного суду призначаються тільки після проходження конкурсного відбору,який є  обовязковий. За президентом та парламентом зберігається право призначати по 6 членів КС, але також тільки після проходження кандидатами обовязкового конкурсного відбору.

Суддями КС можуть бути громадяни  які досягли тридцяти річного віку та не старші 65 років, при чому поепердній суддівський досвід не обовязковий. Свої кандидатури на посаду судді зможуть подавати  адвокати, правозахисники та науковці.

3.1. Вимоги до судді:

  •          вища юридична освіта і досвід роботи у сфері права не менше п'яти років.
  •          Вік від 30 до 65 років.
  •          зобовязання щороку подавати декларації про доходи.
  •          зобовязання щороку подавати декларації родинних звязків та доброчесності.

3.2. Звільнення суддів

Державою запроваджується механізм для постійного моніторингу рівня витрат суддів та способу їх життя. Однією з нововведених підстав для звільнення з посади судді може стати відмова доведення законності джерел на походження майна. У такому випадку Вища рада правосуддя матиме механізми для швидкого звільнення.

3.3. Зарплати суддів

Крім посилення контролю за прибутками та способом життя суддів, новий закон передбачає і підвищення заробітної плати суддям, які пройшли кваліфікаційне оцінювання.

Так,посадовий оклад для суддів місцевих суддів буде складати 30 мінімальних заробітних плат, що згідно даних на кінець 2016 року сягатиме - 46,5 тисяч гривень.

Суддя апеляційного суду та вищого спеціалізованого матиме 50 мінімалок77,5 тисяч гривень.

Судді Верховного суду, які фактично будуть стояти на вершині всієї судової системи країни, матимуть посадовий оклад в 75 мінімалок, що складатиме 116,2 тисячі гривень на місяць.

Для порівняння, сьогодні судді найнижчих судів отримують тільки 10 мінімальних зарплат, а найвищих - 13.

3.4.Суддівські надбавки

До основного окладу суддям будуть нараховуватися надбавки. Так, надбавки:

від 10% до 25% будуть оплачувати за роботу у великих містах;

за вислугу роківвід 15% до 80% окладу.

В загальному надбавки судді зі стажем у містах мільйонниках можуть складати близько 100% окладу.

Також передбачені доплати  за адміністративні посади, науковий ступінь та роботу з державною таємницею. Але потрібно розуміти, що такі високі зарплати підвищуватимуться поступово на протязі наступних трьох років, а не виплачувати відразу.

Коли це все вступає в силу?

З 1 січня 2017 р. першими отримають підвищену платню судді реформованого і набраного на конкурсі Верховного суду України.

З 1 січня місцеві судді стартують із заробітньою платою в 15 мінімалок23,25 тисячі гривень. Кожного року цю платню збільшуватимуть на 5 мінімалок, до того часу поки не доведуть до 30.

Така сама ситуація і з апеляційними судами. Вони вже з січня матимуть 25 мінімалок38,75 тисячі гривень. Поступово цю цифру збільшать удвічі.