Головна Аналітика Справи призначені до розгляду Вищим спеціалізованим судом України

Справи призначені до розгляду Вищим спеціалізованим судом України PDF 
Понеділок, 06 червня 2016, 17:12

В 2015 році представникам Вищого спеціалізованого суду України вдалося проаналізувати близько 76 тис. позовів та окремих скарг, на предмет констатації фактів підсудності по конкретним кримінальним справам. Якщо порівняти статистичні данні з 2014 роком, то це більш ніж на 15% менше.

Загалом вдалося детально розглянути 74 тис. клопотань та скарг. Частина із них була повернута, втім знайшлися і такі, котрі залишилися без фактичного розгляду. В процентному співвідношенні до 90% заяв отримали відповідь або ж відповідне судове рішення. Що стосується тих рішень, котрі так і не вдалося вирішити, то їх нараховується більше 7 тис. справ, що на 27% більше показника минулого року. Із вказаної кількості 3 тис. надані рекомендації щодо усунення виявлених недоліків. Позовні ж заяви залишилися без фактичного руху.

Невтішна статистика

Судді розглянули більше 17 тис. цивільних справ. Без фактичних змін залишилось лише 8.4 тис. Для 9 тис встановлена необхідність в додатковому судовому розгляді. Наразі це більше 52%. Спеціалісти акцентують увагу на великій кількості скасованих рішень, котрі були ухвалені апеляційними та судами першої інстанції – більше 6 тис., що в процентному співвідношенні становить близько 17.7%.

Першочергової уваги заслуговує і той факт, що в 2015 році найбільшу кількість рішень було скасовано, котрі були ухвалені Закарпатськими, Рівненськими, Київськими, Тернопільськими та Одеськими регіональними судами. На них прийшлося 25%, 23.1%, 23%, 22.1% та 21.7% касаційних скарг, відповідно.

За звітний період Вищий спеціалізований суд України скасував понад 755 ухвал. Після детальної їх перевірки було встановлено, що близько 680 із них являються такими, котрі перешкоджають можливості об’єктивного аналізу ситуації, провадженню. На протязі минулого року перебувало на стадії впровадження більше 1 тис. заяв, щодо перегляду відповідних цивільних справ. Судді розглянули та прийняли необхідні рішення по кожній із зазначених заяв, жодна не залишилась без уваги.

Аналіз розгляду кримінальних прав

Вищий спеціалізований суд України розглядав не тільки адміністративні справи, а і кримінальні. Спеціалізована палата була представлена 39 суддями. На їх плечі і лягла відповідальність за фактичне дотримання закону на території України.

На кожного суддю прийшлось по 34 кримінальні справи, що майже на 21% в порівнянні з позаминулим роком. Загалом в стані фактичного розгляду перебувало більше 16 тис. кримінальних справ, скарг, а також проваджень. Найбільша їх кількість прийшлася на ті, котрі стосувалися перегляду судових рішень.

Фактично, ці данні говорять про те, що кількість справ, які необхідно переглянути росте із року в рік. Навантаження і рівень відповідальності суддів зростають. На фоні люстрації ця тенденція являється прогнозованою, але разом з тим вона показує зростаючий рівень довіри населення до  Вищого спеціалізованого суду України.  Це лише перша «ластівка» тих реформ, котрі необхідно буде зробити в судовій системі країни.